10 najlepších kníh desaťročia: hity z oblasti beletrie aj literatúry faktu v dekáde od roku 2010

3. decembra 2019

Ak je koniec roka skvelou príležitosťou na rekapituláciu, tak koniec desaťročia je na takéto ohliadnutie sa ešte lepší. Keďže sme takmer na konci dekády začínajúcou rokom 2010, navrhujeme, aby sme si pripomenuli podľa PocketBook najvýznamnejšie knihy tohto obdobia, ktoré sa stali nielen bestsellermi, ale aj zrkadlom odrážajúcim trendy a záujmy ostatných rokov.

Stehlík, autorkou je Donna Tartt

Kto povedal, že celosvetové uznanie a úspech si vyžadujú veľa času? Od svojho vydania v roku 2013 to román Stehlík dotiahol ďaleko: od nadšených recenzií a Pulitzerovej ceny za beletriu až po nedávne filmové spracovanie s Nicole Kidman. Nedajte sa odradiť hrúbkou tohto epického románu Donny Tartt – hlavná postava Theo vám svojimi dobrodružstvami prinesie mimoriadne zaujímavé čítanie. Samotný príbeh zanecháva príjemnú dochuť a túžbu znova a znova sa vracať k stránkam toto románu.

Sapiens: Stručná história ľudstva, autorom je Yuval Noah Harari

Izraelský historik Yuval Noah Harari dokázal takmer zotrieť deliacu čiaru medzi serióznou vedeckou prácou a zábavnou literatúrou. Ale hlavnou postavou tejto knihy nie je osoba, ale celé ľudstvo. Harari jednoduchým jazykom a pomocou množstva živých a výstižných príkladov opisuje našu civilizáciu, jej rozvoj a úpadok, príčiny a následky, zdanlivo nevýznačné náhody a vzorce, ktoré riadia náš život.

Eleanor se má vážně skvěle (Eleanor Oliphant is Completely Fine), autorkou je Gail Honeyman

Ako často presviedčame svet okolo nás a aj samých seba, že všetko je v úplnom poriadku? Niekedy je to pravda, a niekedy... Viete, čo chceme povedať. Eleanor Oliphant žije typickým životom ženy v modernom veľkomeste. Má nudnú prácu, suchopárnych a nevýrazných kolegov a mimoriadne zvedavú matku. A okrem toho, Eleanor sa cíti osamelá a stratená. Ale jedného dňa stretne muža svojich snov. Debutový román Gail Honeyman okamžite prerazil, dostal sa do rebríčkov bestsellerov a získal niekoľko prestížnych ocenení.

Utopie pro realisty (Utopia for Realists: And How We Can Get There), autorom je Rutger Bregman

Autor tejto knihy je právom považovaný za jedného z najvýznamnejších mladých mysliteľov našej doby a už teraz ho kladú na rovnakú úroveň s osobnosťami ako Francis Fukuyama. Na stranách svojej novej knihy Bregman diskutuje o možnostiach rozvoja civilizácie, pričom uvažuje o takých fantastických (aspoň nateraz) konceptoch ako je univerzálny základný príjem, zrušenie štátnych hraníc a výrazné skrátenie pracovného času. Znie to ako utópia? Nuž, podľa autora sa môžeme veľmi skoro prebudiť do takéhoto sveta.

Život po živote, autorkou je Kate Atkinson

Chceli by ste dostať šancu žiť svoj život nanovo, napraviť omyly a zmeniť výsledky jednotlivých epizód? A čo tak prežívať ho znova a znova, až kým nebude všetko dokonalé? Hrdinka knihy sa učí z vlastných chýb, keď znova a znova žije v XX storočí a upravuje históriu. Tento vzrušujúci román si okrem množstva literárnych ocenení získal aj srdcia čitateľov z celého sveta.

Proč státy selhávají (Kořeny moci, prosperity a chudoby) (Why Nations Fail: The Origins of Power, Prosperity, and Poverty), autormi sú Daron Acemoglu a James Robinson

Jednou z najvýznamnejších kníh ostatného desaťročia je populárna vedecká práca o rôznych systémoch budovania ekonomiky a o tom, ako ovplyvňujú osudy jednotlivých osôb, krajín, regiónov a niekedy aj celého sveta. Spoločná kniha ekonóma Darona Acemoglu z Harvardskej univerzity a politológa Jamesa Robinsona z Chicagskej univerzity sa stala obľúbenou knihou Billa Gatesa, Marka Zuckerberga a miliónov čitateľov z celého sveta.

Stratené dievča, autorkou je Gillian Flynn

Pútavý román, ktorý nepustíte z rúk, až kým ho nedočítate. Kniha samozrejme nezískala Pulitzerovu ani Nobelovu cenu, ale o nič také sa ani nesnaží. Gillian Flynn nám rozpráva vzrušujúci a napínavý príbeh, majstrovsky vykresľuje postavy a vymýšľa mimoriadne ťahy, ktoré potešia aj skeptikov detektívneho žánru. A jedným z najspoľahlivejších ukazovateľov komerčného úspechu knihy je takmer bleskové prenesenie príbehu na strieborné plátno režisérom Davidom Fincherom.

Myslenie rýchle a pomalé, autorom je Daniel Kahneman

Ako funguje náš mozog, keď sa rozhodujeme? Prečo môžu byť aj tie najnelogickejšie kroky úspešné a starostlivo premyslená stratégia je niekedy predurčená na neúspech? Ako ovplyvňuje spôsob myslenia naše správanie a úspech? Na tieto a mnoho ďalších otázok odpovedá nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Daniel Kahneman. Proces nášho rozhodovania vysvetľuje jednoduchým jazykom, brilantným humorom a príkladmi zo skutočného života.

Geniálna priateľka, autorkou je Elena Ferrante

Je to prvý diel Neapolskej ságy, ktorý rozpráva o priateľstve a súperení dvoch priateliek - Eleny a Lily. Dej sa odohráva v južnom Taliansku, v búrlivých a temperamentných päťdesiatych rokoch.Na prvý pohľad pomerne jednoduchý príbeh zaujal čitateľov a kritikov majstrovským zvládnutím slova a atmosférou príbehu. Denník Guardian dokonca knihu zaradil na zoznam najlepších kníh za ostatných 20 rokov a udelil jej čestné 11. miesto.

Divočina: Skutočný príbeh o hľadaní samej seba, autorkou je Cheryl Strayed

Skutočnosť, že kniha vychádza z osobnej skúsenosti autorky, vydesí a poteší zároveň. Keď si Cheryl Straid uvedomí, že sa dostala až na dno, vydá sa na púť dlhú takmer dvetisíc kilometrov po opustenom území, kde každý deň riskuje život a uteká od démonov minulosti. Divočina je príbeh o putovaní na hrane. Ale s dobrým koncom.

späť
Aa HD